TR
Kaza Durumunda Ne Yapmalıyım?
Detay
Kaza Durumunda Ne Yapmalıyım?

     Özellikle büyük şehirlerde artan trafik yoğunluğu ile sürücü ve yayaların dikkatsizliği ile birleştiğinde trafik kazaları kaçınılmaz hâle gelmektedir. Eğer olası bir kazada herhangi bir yaralanma veya ölüm durumu yoksa hem hasarı resmiyete uygun bir şekilde gidermek hem de trafiğin de akışını bozmamak amacıyla bazı prosedürlerin uygulanması gerekir.                                                                                                                                                           

                                                                                   Kazada Ölüm veya Yaralanma Yoksa

  • Eğer kazada ölü veya yaralı yoksa kazaya karışan tüm sürücüler için tutanak tutulması gerekir. 
  • Kaza anında yapılması gereken önemli konulardan biri de fotoğraf çekmektir. Fotoğraf çekimi, kaza anında araçlarda meydana gelen hasarın nedenini ve kusur oranını tespit etmek açısından önemlidir. Kazaya ilişkin fotoğraflar, kazaya karışan araçların ruhsat, trafik sigortası, ehliyet hasar tespit tutanağına işlenerek araçtaki maddi hasarların giderilmesi adına kanıt olarak kullanılabilir.
  • Eğer kazada alkollü veya ehliyetsiz araç kullanan biri varsa öncelikle sürücünün trafik kurallarına uymadığına ilişkin kayıt tutulması için mutlaka jandarmaya veya polise haber verilmesi gerekir.
  •                                                           Tek Taraflı Kazada Yapılması Gerekenler

   Kaza sonrasında yukarıdaki durumlardan en az biriyle karşılaşman durumunda vakit kaybetmeden ve herhangi bir belgeye imza atmadan önce direkt olarak polisi veya jandarmayı aramalı ve emniyet güçleri olay yerine ulaşıncaya kadar beklemelisin. Emniyet güçleri, olay yerine ulaştıktan sonra kaza zaptı tutulması, alkol testine girilmesi ve karşı tarafla ilgili şikâyetin kolluk kuvvetine iletilmesi sürecin ilerlemesi için yeterli olacaktır.


  • Kaza sonrası 24 saati geçmeden evrakları eksiksiz olarak firma yetkililerini bilgilendirmeleri gerekir. Olay yeri terk edilmiş araçlara kaza tespit tutanağı tutulmaz.

  •                                                                  Kazada Ölüm veya Yaralanma Varsa

   • Kaza anında ilk olarak olabildiğince sakin bir biçimde bedeninin herhangi bir yerinde, ağrı, sızı veya kanama gibi bir rahatsızlık var mı bunu kontrol etmelisin. 
   • Kaza sonrası aracın çalışmıyor olsa bile kontağı mutlaka kapatmalı ve yakıt sızıntısı olup olmadığını da tespit etmelisin. Eğer yakıt sızıntısı tespit ettiysen en kısa sürede 110 numaralı telefonu arayarak itfaiye çağırabilirsin. 
   • Aynı şekilde can kaybı veya yaralanma varsa 154 Alo Trafik ve 112 Acil Servisi aramalısın. 
   • Trafik kazası anında dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise aracın trafiğin akışını bozmayacak bir yere çekilmesidir. Çünkü trafiğin akışını bozan araç, diğer araçların geçişini engelleyerek zincirleme bir kazaya neden olabilir. 
whatsapp gsm
Web sitemizdeki çerezleri (cookie) kullanıcı deneyimini artıran teknik özellikleri desteklemek için kullanıyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
Kabul Et